Fiskus traktuje pomoc z PFR jak pożyczkę

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-19), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

maj 19, 2020
Wydatki sfinansowane z subwencji udzielonej przez Polski Fundusz Rozwoju można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na ogólnych zasadach, potwierdziło to Ministerstwo Finansów w komunikacie – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Dodało, że nie zmieni tego ewentualne umorzenie subwencji (nawet w 75 proc.). Potwierdziło, że dla celów podatku dochodowego jest ona traktowana jak pożyczka. Oznacza to, że otrzymanych z PFR środków nie zalicza się do przychodów podatkowych, natomiast zwrócone nie są kosztem uzyskania przychodów. 
 
Dopiero gdy PFR umorzy pożyczkę, trzeba będzie zaliczyć umorzoną kwotę do przychodów i zapłacić podatek dochodowy. Resort przyznał, że w tym zakresie zastanawia się nad częściowym zwolnieniem z podatku. 
 
Ministerstwo wyjaśniło też, że zakupy sfinansowane pożyczką rozlicza się podatkowo na ogólnych zasadach. „Wszystkie wydatki, które zostały pokryte ze środków przekazanych przez PFR, podlegają zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli spełniają ogólne przesłanki wynikające z ustaw podatkowych do takiej ich kwalifikacji. Kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodów nie zmienia także ewentualne umorzenie pożyczki” – czytamy w komunikacie. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 maja 2020 r.