Wnioski korzystających z ulgi na start będą już akceptowane

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-21), autor: Joanna Śliwińska , oprac.: GR

maj 21, 2020
Taką możliwość wprowadziła nowelizacja specustawy o COVID-19. Wyłączenie tej grupy przedsiębiorców z rozwiązań tarczy antykryzysowej było szeroko krytykowane – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Nie wiadomo właściwie, dlaczego w pierwotnej wersji specustawy ustawodawca akurat tym osobom nie dał prawa do zwolnienia ze składek – pisze ekspertka współpracująca z DGP. Z literalnego brzmienia ustawy wynikało, że korzystając z ulgi na start, trzeba opłacić składki zdrowotne za okres od marca do maja. Co ciekawe, nie musiały jej płacić osoby, które odprowadzały tylko składkę zdrowotną dlatego, że miały inny tytuł do ubezpieczeń. Po zmianach, zgodnie z art. 31zo ust. 2b specustawy, na wniosek płatnika składek będącego przedsiębiorcą, o którym mowa w art. 18 ust. 1 prawa przedsiębiorców, opłacającego składki wyłącznie na własne ubezpieczenie zdrowotne zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na jego obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r., jeżeli prowadził działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Warunkiem skorzystania z ulgi jest, aby przychód z tej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie z opłacania składek, nie był wyższy niż trzykrotność prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia albo jeśli ten próg został przekroczony, dochód z tej działalności nie był wyższy niż 7000 zł.
 
Przepis odwołuje się więc do art. 18 ust. 1 prawa przedsiębiorców, a nie – jak ma to miejsce w art. 31zo ust. 2 – do art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jak wyjaśniał ZUS, ten drugi przepis nie obejmował osób korzystających z ulgi na start. Trzeba także zauważyć, że zwolnienie obejmuje tylko składki za kwiecień i maj. Nie obejmuje więc marca, jak w przypadku płatników określonych w ust. 2.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 maja 2020 r.