.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Czy wzrost dochodu w kolejnych miesiącach ma wpływ na ułatwienia dla płatników

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-21), autor: Joanna Śliwińska, oprac.: GR

Prowadzę działalność gospodarczą. Dotychczas nie kwalifikowałam się do zwolnienia ze składek, bo mój przychód za marzec przekraczał 15 681 zł. Mój dochód w kwietniu wynosił jednak 6500 zł. Z kolei w maju przychód ten będzie z pewnością wyższy. Czy w tej sytuacji mam prawo skorzystać ze zwolnienia dotyczącego składek? = pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wprowadziła możliwość zwolnienia ze składek także dla niezatrudniających innych osób płatników, których przychody przekraczają próg trzykrotności prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. 
 
I tak zgodnie art. 31zo ust. 2a tego aktu osoba prowadząca pozarolniczą działalność i opłacająca składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne zostaje zwolniona z obowiązku opłacenia nieopłaconych składek za okres od 1 kwietnia 2020 r. do 31 maja 2020 r., jeżeli prowadziła działalność przed 1 kwietnia 2020 r. Przy czym warunkiem skorzystania z tego ułatwienia jest, aby w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek o zwolnienie, dochód w rozumieniu przepisów podatkowych nie był wyższy niż 7000 zł. Jak widać, tarcza antykryzysowa nakłada limit dochodu jedynie na pierwszy miesiąc, za który przedsiębiorca wnioskuje o zwolnienie do organu rentowego z należności. Skoro więc takim miesiącem ma być kwiecień, to wzrost dochodu za maj nie ma znaczenia. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku składania wniosku o zwolnienie ze składek na podstawie art. 31zo ust. 2, a więc chodzi tu o płatników, których przychód mieści się w limicie trzykrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Również te osoby muszą wykazać przychód spełniający wymagania tylko w pierwszym miesiącu zwolnienia, a to oznacza, że późniejszy wzrost nie spowoduje konieczności zapłaty składek.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-22 10:22







Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.