Jak liczyć osoby na praktykach absolwenckich dla celów tarczy antykryzysowej

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-21), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

maj 22, 2020
Prowadzę niewielką firmę usługową. Chciałem skorzystać ze zwolnienia ze składek. Zatrudniam na etacie pięć osób – trzy osoby na zleceniu i jedną na umowę o dzieło, a dodatkowo do końca kwietnia zatrudniałem dwie osoby na praktykach absolwenckich. Na jakie zwolnienie mogę liczyć – 100 czy 50 proc.? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej. 
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – trzeba przede wszystkim określić, czy wobec poszczególnych wskazanych grup osób przedsiębiorca będzie występował w charakterze płatnika składek. Nie ma wątpliwości odnośnie do osób zatrudnionych na umowie o pracę lub umowach-zleceniach. Wynika to wprost z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgoła odmiennie wygląda jednak relacja z osobami wykonującymi dla płatnika umowy o dzieło i umowy o praktyki absolwenckie. Pierwszy rodzaj wymienionych kontraktów w ogóle nie podlega systemowi ubezpieczeń społecznych ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Z kolei umowy o praktyki mają swoje podstawy w ustawie o praktykach absolwenckich. Z przepisów tego aktu wynika m.in., że praktyka ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy, i może być odpłatna, jak i nieodpłatna. Umów tego typu nie zgłasza się do ubezpieczeń społecznych ani zdrowotnych. Wynika to z tego, że umowy o praktyki absolwenckie nie są zawarte w zamkniętym katalogu tytułów ubezpieczenia, o którym mowa w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.
 
Biorąc pod uwagę te zasady, do liczby ubezpieczonych, od której zależy zakres ulgi w składkach, należy zaliczyć jedynie pracowników i zleceniobiorców, a więc łącznie osiem osób. A to powoduje, że zastosowanie będzie mógł mieć art. 31zo ust. 1 specustawy o COVID-19. Zgodnie z nim na wniosek płatnika składek zwalnia się z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres, jeżeli był zgłoszony jako płatnik składek: 
 
1) przed 1 lutego 2020 r. i na 29 lutego 2020 r., 
 
2) w okresie od 1 lutego 2020 r. do 29 lutego 2020 r. i na 31 marca 2020 r., 
 
3) w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. i na 30 kwietnia 2020 r. 
 
– zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. 
 
W liczbie ubezpieczonych nie uwzględnia się ubezpieczonych będących pracownikami młodocianymi. 
 
Jak widać, przedsiębiorca będzie mógł liczyć na zwolnienie ze składek w wysokości 100 proc. należności. Do limitu ubezpieczonych nie wlicza się bowiem osób, które pracują na umowie o dzieło i umowie o praktyki absolwenckie.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 maja 2020 r.