.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Firmy zagrożone utratą statusu zakładu pracy chronionej

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-21), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Decyzja o obniżeniu wymiaru czasu pracy osobom, których pensje mają być objęte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej, może spowodować, że pracodawca wypadnie z chronionego rynku pracy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Taki może być efekt sięgnięcia po instrument wsparcia przewidziany w art. 15g ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. poz. 374 ze zm.). Zgodnie z nim przedsiębiorstwo, w którym z uwagi na epidemię koronawirusa doszło do spadku obrotów gospodarczych, może wystąpić o wsparcie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dopłaty do pensji osób objętych przestojem ekonomicznym lub takich, którym zmniejszona została wysokość etatów. 
 
Problem w tym, że skorzystanie z tej drugiej opcji może mieć poważne konsekwencje dla pracodawców mających status zakładu pracy chronionej. Jednym z podstawowych wymogów, które firma musi spełnić, aby go posiadać, jest bowiem zatrudnianie nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Taki warunek został określony w art. 28 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.).
 
W przypadku niektórych pracodawców, którzy zdecydują się na obniżenie etatów podwładnym, może się okazać, że nie będą już mieli 25 zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. To zaś oznacza utratę statusu ZPChr.
 
Jest to zmiana niekorzystna dla niepełnosprawnych pracowników m.in. z tego względu, że chroniony rynek pracy zapewnia im lepsze warunki zatrudnienia, w tym np. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz przystosowanie zakładowych obiektów do ich potrzeb. 
 
Zmniejszenie liczby pełnych etatów poniżej 25 może mieć też inne konsekwencje. Jedną z nich jest utrata możliwości udzielania przez pracodawcę ulg we wpłatach na PFRON, bo w tym przypadku art. 22 ustawy o rehabilitacji również mówi o konieczności posiadania 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
 
Co istotne, w trakcie prac w Senacie nad ustawą z 15 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. poz. 875) została wprowadzona poprawka, która ułatwiałaby łączenie wsparcia z tarczy antykryzysowej ze statusem ZPChr. Zakładała ona, że w okresie od 1 marca do upływu dwóch miesięcy od odwołania stanu epidemii (lub zagrożenia epidemicznego) skorzystanie przez pracodawcę z obniżenia czasu pracy nie miałoby wpływu na spełnianie warunków wymienionych w art. 22 i 28 ustawy o rehabilitacji. Ostatecznie Sejm tę poprawkę odrzucił.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 maja 2020 r. 
dodano: 2020-05-22 11:53Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.