Jakie dofinansowanie otrzyma przedsiębiorca, który nie musi już płacić składek

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-28), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

maj 28, 2020
Prowadzę małą firmę, zatrudniam trzy osoby. O ile początek epidemii mnie nie dotknął, o tyle obecnie osiągam jedynie połowę obrotów w porównaniu z początkiem roku. Już w kwietniu złożyłam wniosek o zwolnienie ze składek, ale teraz chciałabym uzyskać także dofinansowanie do wynagrodzeń z urzędu pracy. Czy mogę otrzymać obie formy pomocy? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – zgodnie z art. 15zzb o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych starosta może, na podstawie zawartej umowy, przyznać przedsiębiorcy dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19. Wysokość dofinansowania może wynosić nawet 70 proc. wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami. Nie może jednak przekraczać 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy, w odniesieniu do każdego pracownika. Z art. 15zzb ust. 12 wynika jednak, że przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych. W konsekwencji przedsiębiorca może skutecznie wnioskować do urzędu pracy jedynie o sfinansowanie kosztów wynagrodzeń, ale pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne. 
 
Prowadzi to do wniosku, że przedsiębiorca może występować o pomoc zarówno w formie zwolnienia ze składek, jak i dofinansowania wynagrodzeń. Nie można jednak skutecznie domagać się niejako podwójnego pokrycia kosztów związanych ze składkami ubezpieczeniowymi. Z urzędu pracy może starać się o dofinansowanie wynagrodzeń, z ZUS zaś o zwolnienie ze składek od tych wynagrodzeń. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 maja 2020 r.