Dlaczego płatnik zwolniony ze składek nie straci ulgi, gdy nie utrzyma zatrudnienia

Dziennik Gazeta Prawna (2020-05-28), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

maj 28, 2020
Prowadzę firmę przewozową. Złożyłem wniosek o zwolnienie ze składek za sześciu pracowników. Słyszałem, że jeśli otrzymam zwolnienie, to będę musiał utrzymać pełne zatrudnienie przez trzy miesiące. Czy to prawda – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Nie, nie ma takiego obowiązku – odpowiada ekspert współpracujący z DGP. Zmniejszenie zatrudnienia nie wpłynie na prawo do ulgi. 
 
Do płatnika będzie miał zastosowanie art. 31zo ust. 1 o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (dalej: specustawa o COVID-19). Wynika z niego, że płatnik może uzyskać zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, a także składek na fundusze (Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Emerytur Pomostowych) należne za okres od 1 marca 2020 r. do 31 maja 2020 r. Warunkiem jest, aby był zgłoszony jako płatnik składek: 
 
• przed 1 lutego 2020 r. i na 29 lutego 2020 r., 
 
• w okresie od 1 lutego 2020 r. do 29 lutego 2020 r. i na 31 marca 2020 r.,
 
• w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 marca 2020 r. i na 30 kwietnia 2020 r. 
 
‒ oraz zgłosił do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 ubezpieczonych. 
 
Nie ma natomiast przepisu, który uzależniałby prawo do ulgi od utrzymania stanu zatrudnienia. Takie nieprawdziwe informacje pojawiają się prawdopodobnie dlatego, że specustawa o COVID-19 przewiduje rozwiązania, z których pełne skorzystanie uwarunkowane jest właśnie niezmniejszeniem liczby osób zatrudnionych.
 
Artykuł 15zzb przewiduje możliwość dofinansowania części wynagrodzenia pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenia społeczne przez starostę, ale przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania zatrudnienia pracowników objętych umową ze starostą przez okres, na który przyznane zostało dofinansowanie. W przypadku niedotrzymania warunku przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika. Podobnie w przypadku Tarczy Finansowej, a więc dofinansowań oferowanych przez Polski Fundusz Rozwoju, utrzymanie zatrudnienia spowoduje, że przedsiębiorca skorzysta z większego umorzenia. 
 
W odniesieniu do zwolnienia ze składek nie ma to znaczenia i płatnik może zmniejszyć, jak również zwiększyć zatrudnienie. Zwolnienia nie udziela się z góry na konkretną kwotę, ale na wykazaną w danym miesiącu w dokumentach rozliczeniowych kwotę należnych składek. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 28 maja 2020 r.