.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

W jaki sposób należy zgłosić kilka darowizn

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-01), autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR

Z powodu sytuacji spowodowanej zagrożeniem koronawirusem znacząco zmniejszyły się moje dochody. W związku z tym rodzice postanowili wspomóc mnie finansowo. Otrzymałam od nich trzy darowizny: 3 i 17 kwietnia oraz 10 maja 2020 r. Czy mogę je zgłosić, składając tylko jeden formularz SD-Z2? Czy też muszę złożyć trzy zgłoszenia? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez osoby z grupy 0 (obejmującej małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę). W przypadku darowizny warunkiem tego zwolnienia jest co do zasady zgłoszenie (na formularzu SD-Z2) nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego (zob. art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn). W przypadku zaś gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie pięciu lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn – także udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym (zob. art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn).
 
Mając to na uwadze, pragnę zauważyć, że obowiązujący wzór formularza SD-Z2 przewiduje możliwość wskazania tylko jednej daty nabycia (poz. 4) oraz tylko jednej daty powstania obowiązku podatkowego (poz. 5). Wyłącza to możliwość zgłoszenia darowizn otrzymanych w różnych dniach jednym zgłoszeniem SD-Z2. W związku z tym konieczne jest w przedstawionej sytuacji złożenie przynajmniej trzech zgłoszeń SD-Z2. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 1 czerwca 2020 r. 
dodano: 2020-06-02 10:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.