.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Więcej czasu na wpłatę zaliczek

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-02), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Płatnicy PIT mogą wpłacić zaliczki za marzec do 20 sierpnia, za kwiecień do 20 października, a za maj do 20 grudnia. 1 czerwca br. opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy i zryczałtowanego podatku dochodowego – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Pierwotnie termin wpłaty zaliczek za marzec i kwiecień był przesunięty na 1 czerwca br. (art. 52o ustawy o PIT). Teraz termin ten został przedłużony rozporządzeniem ministra finansów. Przesunięciem objęto również zaliczki za maj.
 
Później można wpłacić tylko zaliczki od przychodów:
 
• ze stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy,
 
• z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy,
 
• z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT, tj. przez osoby na podstawie umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, z praw autorskich i praw pokrewnych.
 
Przesunięcie terminu nie dotyczy więc zaliczek od przychodów menedżerów, członków zarządów i rad nadzorczych ani innych kategorii przychodów z działalności wykonywanej osobiście, np. osiąganych przez biegłych i radnych. Z przesunięcia nie skorzystają też osoby, które uzyskują przychody od zagranicznych firm i same obliczają za siebie oraz wpłacają do urzędu zaliczki na PIT.
 
Należy również pamiętać, że rozwiązanie to dotyczy płatników, którzy „ponieśli negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu epidemii COVID-19”. Przepisy nie definiują tego pojęcia, więc każdy płatnik musi sam przeanalizować, czy spełnia to kryterium. U każdego negatywne konsekwencje mogą przejawiać się w inny sposób, np. spadkiem przychodów, zachwianą płynnością finansową, ponoszoną stratą.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 2 czerwca 2020 r. 
dodano: 2020-06-02 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.