Gdy prawo zniechęca do retencji

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-10), autor: Katarzyna Nocuń , oprac.: GR

cze 10, 2020
Wojewódzkie fundusze ochrony środowiska dofinansują zbieranie i magazynowanie deszczówki. Dopłata obejmie też oczka wodne. Jednak status nieruchomości z taką ozdobą jest niepewny – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Liczne gminy już podczas ubiegłorocznego lata apelowały do mieszkańców, by rezygnowali z podlewania trawników. Inaczej mogłoby zabraknąć wody w kranach. Samorządy mają własne programy mobilizujące do jej gromadzenia. Nowy projekt „Moja woda” przygotował też rząd. 
 
Budzi on jednak wątpliwości – do kontrowersji związanych z tym, że oczka wodne w przydomowych ogródkach pełnią często funkcję ozdobną, a uzupełnia się je wodą z sieci, dochodzi nierozstrzygnięta od lat kwestia prawa pierwokupu.
 
– Zgodnie z nim o sprzedaży należy poinformować Skarb Państwa, a ten może kupić nieruchomość, ale po cenie i warunkach ustalonych na wolnym rynku – mówi Piotr Tarkowski, radca prawny.
 
Chociaż od uchwalenia ustawy – Prawo wodne (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 310 ze zm.) minęły prawie trzy lata, nie ukształtowało się orzecznictwo rozstrzygające, czy prawo pierwokupu dotyczy także nieruchomości ze sztucznym oczkiem wodnym. – Nie można jednoznacznie wykluczyć, że budowa takiej instalacji nie spowoduje powstania po stronie Skarbu Państwa ustawowego prawa pierwokupu. To z kolei może utrudnić w przyszłości zbycie takiej nieruchomości, a co najmniej wydłuży czas, w jakim sprzedaż jej będzie możliwa – mówi radca prawny Maciej Kuźnicki z Kancelarii Prawnej Kuźnicki&Pasieka.
 
Zgodnie z art. 217 ust. 13 prawa wodnego Skarbowi Państwa przysługuje prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży nieruchomości obejmującej grunt pod śródlądowymi wodami stojącymi, czyli np. nad jeziorem. Prawo pierwokupu wykonuje starosta w porozumieniu z ministrem gospodarki wodnej. Artykuł 23 ust. 2 prawa wodnego mówi także, że przepisy o śródlądowych wodach stojących stosuje się także do wód w zagłębieniach terenu, które powstały w wyniku działalności człowieka (ale nie do stawów, np. rybnych albo służących do rekreacji – te są zaliczane do urządzeń wodnych). 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 czerwca 2020 r.