Kiedy można wprowadzić dłuższy okres rozliczeniowy

Dziennik Gazeta Prawna (2020-06-25), autor: Marek Rotkiewicz , oprac.: GR

cze 26, 2020
Chcemy zastosować dłuższy okres rozliczeniowy na podstawie tarczy antykryzysowej w połączeniu z równoważnym czasem pracy. Obecnie zatrudnione u nas osoby pracują w okresach trzy- i czteromiesięcznych. Czy wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego może nastąpić w trakcie trwania obecnego? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – na podstawie art. 15zf specustawy o COVID-19 pracodawca może zawrzeć z reprezentacją załogi porozumienie o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy, w którym jest możliwe przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej jednak niż do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy. Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
 
Powyższe uprawienie przysługuje tym pracodawcom, u których wystąpił spadek obrotów w następstwie wystąpienia COVID-19 (w znaczeniu, jakie wynika z art. 15zf; przy czym uwaga – tarcza antykryzysowa 4.0 wprowadza istotne zmiany w tym zakresie, m.in. eliminuje błędy w przepisach i rozszerza definicję spadku obrotów). Nie mogą oni także zalegać ‒ do końca III kwartału 2019 r. ‒ z regulowaniem zobowiązań podatkowych, a także składek do ZUS. Jednakże nawet jeśli firma nie spełnia warunków określonych w ww. przepisie, to może zastosować 12-miesięczny okres rozliczeniowy na innej podstawie – tj. opierając się na art. 129 par. 2 kodeksu pracy, według którego w każdym systemie czasu pracy dopuszcza się wydłużenie okresów rozliczeniowych nawet do 12 miesięcy. Wprowadzenie takiego przedłużonego okresu rozliczeniowego uzasadnione musi być jednak przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy oraz przy zachowaniu zasad ochrony bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. 
 
W obu przypadkach taki okres rozliczeniowy ustala się w porozumieniu z organizacjami związkowymi lub przedstawicielami pracowników. 
 
Zmiana długości okresu rozliczeniowego nie musi przy tym następować wyłącznie po zakończeniu obecnie trwającego okresu – nie ma przeszkód, aby została dokonana w jego trakcie. W takiej sytuacji konieczne jest jednak swoiste zamknięcie rozliczeń czasu pracy na dzień takiego zakończenia (przerwania) okresu rozliczeniowego. Pracodawca powinien wówczas ustalić czas przepracowany przez poszczególnych pracowników (wymiar czasu pracy, dni pracy) i dokonać odpowiednich obliczeń w celu wypłaty wynagrodzeń. Może to doprowadzić – szczególnie jeżeli system równoważny był stosowany już przed zmianą – do tego, że konieczna będzie wypłata dodatkowych świadczeń (w związku z nadpracowaniem ponad wymiar czasu pracy dla kończącej się części dotychczasowego okresu rozliczeniowego).
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 czerwca 2020 r.