Czy należności gminy z tytułu sprzedaży na raty nieruchomości trzeba wykazać w sprawozdaniu Rb-N

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-06), autor: Marcin Nagórek , oprac.: GR

lip 7, 2020
W trakcie kontroli naszej gminy RIO zarzuciła nam nieprawidłowości w sprawozdaniu Rb-N. Rzekomo naruszeniem było niewykazanie należności długoterminowych z salda konta 226 – ze sprzedaży na raty nieruchomości. Czy słusznie? Z opisu sprawozdania nie wynika, że chodzi o sprzedaż nieruchomości – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – skoro pytanie dotyczy konta 226, warto wstępnie przybliżyć jego normatywne podstawy. W tym względzie na uwagę zasługują przepisy rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. I tak konto 226 zostało oznaczone jako „Długoterminowe należności budżetowe”. W opisie do niego postanowiono zaś m.in., że do ewidencji długoterminowych należności lub długoterminowych rozliczeń z budżetem. Na stronie Wn konta 226 ujmuje się w szczególności długoterminowe należności, w korespondencji z kontem 840, a także przeniesienie należności krótkoterminowych do długoterminowych, w korespondencji z kontem 221. Na stronie Ma konta 226 ujmuje się w szczególności przeniesienie należności długoterminowych do krótkoterminowych, w korespondencji z kontem 221.
 
W zakres ww. należności długoterminowych mogą wchodzić różne formy stosunków prawnych, w tym wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, np. sprzedaży na raty.
 
Co ważne, ewidencja danych z ww. konta powinna mieć właściwe odwzorowanie w sprawozdawczości, w tym przypadku w zakresie tzw. sprawozdania Rb-N. Sprawozdanie to ma normatywne źródło w rozporządzeniu ministra finansów z 4 marca 2010 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych. Tamże, w par. 2 ust. 1 pkt 3, postanowiono, że Rb-N – to kwartalne sprawozdanie o stanie należności oraz wybranych aktywów finansowych. Wzór sprawozdania stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia. Szczególnie zaś istotny jest opis do ww. sprawozdania ujęty w załączniku nr 9m, czyli instrukcja sporządzania sprawozdań. W jego par. 13 ust. 1 przedstawiono tzw. układ przedmiotowy danych z różnych tytułów. W punkcie 2, oznaczonym jako pożyczki, postanowiono z kolei, że są one: „rozumiane jako wartość należności wynikających z udzielonych kredytów i pożyczek, jak również z umów leasingu finansowego oraz sprzedaży na raty. W tej kategorii mieszczą się również papiery wartościowe, których zbywalność jest ograniczona (tzn. nie istnieje dla nich płynny rynek wtórny), z wyłączeniem papierów udziałowych. Z kategorii tej są natomiast wyłączone udzielone kredyty handlowe, czyli zobowiązania powstające w wyniku bezpośredniego udzielenia kredytu (przez dostawców lub producentów) na transakcje dotyczące wyrobów i usług o terminie spłaty nieprzekraczającym roku”.
 
Korelacja ww. regulacji prawnych daje podstawy do wniosku, że należności gminy z tytułu sprzedaży na raty nieruchomości (saldo konta 226) powinny zostać ujęte w sprawozdaniu Rb-N. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lipca 2020 r.