Jak należy rozliczyć usługi wewnątrzwspólnotowe

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-06), autor: Tomasz Krywan , oprac.: GR

lip 7, 2020
Podatnik świadczy usługi dostarczania personelu dla podatników z innych państw członkowskich. W jaki sposób należy je dokumentować i wykazywać dla celów VAT? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski.
 
O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a–28o ustawy o VAT. Wskazane regulacje nie przewidują szczególnego sposobu ustalania miejsca świadczenia na rzecz podatników usług dostarczania pracowników. W konsekwencji miejsce świadczenia takich usług ustalać należy na zasadach ogólnych określonych w art. 28b ustawy o VAT. 
 
W przypadku świadczenia usług na rzecz podatników zasadą wynikającą z tych przepisów jest zaś, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Nieliczne wyjątki od tej zasady określają przepisy art. 28b ust. 2–4 ustawy o VAT, jednak z treści pytania nie wynika, aby któryś z nich mógł mieć w przedstawionej sytuacji zastosowanie.
 
Powoduje to, że miejsce świadczenia usług znajduje się poza terytorium kraju (na terytorium państw członkowskich nabywców usług), a więc ich świadczenie nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce (lecz w państwach członkowskich nabywców). W związku ze świadczeniem tych usług podatnik, o którym mowa, powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT UE (zob. art. 97 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT) oraz:
 
1) dokumentować ich świadczenie fakturami bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku (zob. art. 106a pkt 2 lit. b w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 2 ustawy o VAT), a w zamian z adnotacją „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) oraz z numerami VAT UE stron (zob. art. 106e ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT),
 
2) wykazywać świadczenie tych usług w:
a) w poz. 11 i 12 deklaracji VAT-7/VAT-7K,
b) w poz. K_11 i K_12 pliku JPK_VAT,
c) w części E informacji podsumowującej VAT-UE.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 lipca 2020 r.