Zawyżony podatek na paragonie jest nie do odzyskania

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-07), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

lip 7, 2020
Przedsiębiorca, który naliczał osobom fizycznym zbyt wysoki VAT od biletów wstępu do parku rozrywki, nie odzyska nadwyżki, skoro anonimowi klienci nie potwierdzą tej korekty – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka prowadzącą park rozrywki na biletach wstępu doliczała do ceny 23-proc. podatek. Uzyskała jednak interpretację, z której wynikało, że usługa powinna być z 8-proc. VAT. Chciała więc skorygować rozliczenia i odzyskać podatek nadpłacony w latach 2008–2013.
 
Argumentowała, że kasa fiskalna nie pozwala, po wydrukowaniu paragonu, na skorygowanie danych zapisanych w pamięci fiskalnej, więc korektę należy sporządzić na podstawie odrębnej, specjalnie w tym celu prowadzonej ewidencji.
 
Spółka tłumaczyła, że zaprowadzi specjalną ewidencję, z której będzie wynikać dokładna kwota korekty sprzedaży i podatku należnego przypisana do konkretnego paragonu. Dokładne wyliczenie wysokości zawyżonej daniny będzie oparte na zapisie kopii paragonów. 
 
Nie zgodził się na to dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi. Zwrócił uwagę na przepisy nieobowiązującego już rozporządzenia, które pozwalało na korektę sprzedaży paragonowej tylko w przypadku oczywistych pomyłek, zwrotu towarów lub reklamacji towarów i usług. Tak samo jest w aktualnym rozporządzeniu z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. poz. 816).
 
Skoro w tym przypadku nie chodzi o oczywistą pomyłkę, zwrot towarów ani reklamację usługi, a na dodatek spółka nie ma szans na to, by uzyskać potwierdzenie korekty obrotu przez klienta (bo najczęściej jest on anonimowy), to korekta nie będzie możliwa – stwierdził organ. 
 
Innego zdania był Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Zgodził się ze spółką, że skoro zabezpieczenia kasy fiskalnej nie pozwalają na skorygowanie pamięci kasy, to podatnik ma prawo do korekty na podstawie odrębnej ewidencji i dowodów potwierdzających zdarzenie będące przyczyną tej korekty.
 
Odmowa prawa do korekty byłaby niezgodna z przepisami o VAT – stwierdził łódzki sąd. Dodał, że kwota nadpłaty, którą otrzyma spółka, powiększy jej przychód dla potrzeb podatku dochodowego.
 
Wyrok ten uchylił jednak Naczelny Sąd Administracyjny (wyrok 1 lipca 2020 r., sygn. akt I FSK 1725/17). 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 lipca 2020 r.