Sprawniejsze rozstrzyganie sporów o własność intelektualną

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-14), autor: Agnieszka Sztoldman , oprac.: GR

lip 14, 2020
Od 1 lipca 2020 r. obowiązują przepisy, na podstawie których powstały sądy wyspecjalizowane w sprawach własności intelektualnej. Jakie korzyści mogą osiągnąć przedsiębiorcy sięgający po nowe procedury w celu ochrony swoich praw? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – istotnym celem nowych rozwiązań prawnych jest zaoszczędzenie czasu i zmniejszenie wydatków przedsiębiorców. Przykładem mogą tu być postępowania zabezpieczające, gdzie w terminie 7 dni sąd decyduje o wstrzymaniu działalności konkurencyjnej z uwagi na naruszenie czyjegoś prawa własności intelektualnej. Pamiętając o krótkim terminie i fakcie, że decyzje o ochronie lub wstrzymaniu konkurencyjnej działalności muszą być oparte na rzetelnej analizie, w sprawach tych powinni orzekać sędziowie specjaliści. Ułatwi to bowiem przedsiębiorcom działanie w stabilnym i wiarygodnym otoczeniu prawnym. 
 
Ponadto nowe rozwiązania prawne umożliwiają sprawniejsze rozstrzyganie sporów o własność intelektualną. Rozbudowano względem dotychczasowych przepisów postępowania cywilnego możliwość zabezpieczania dowodów, aby uzyskać dostęp do informacji o faktach dotyczących naruszeń prawa. Wprowadzono także stabilne zasady przekazywania informacji, które wcześniej trudno było pozyskać z uwagi na powoływanie się na tajemnicę przedsiębiorstwa. 
 
Oprócz tego powód może żądać od pozwanego wyjawienia lub wydania środka dowodowego służącego ujawnieniu nowych faktów o naruszeniu prawa lub wykazaniu prawdziwości podnoszonych zarzutów.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 lipca 2020 r.