Będzie rehabilitacja po przebyciu COVID-19

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-15), autor: Agata Szczepańska , oprac.: GR

lip 15, 2020
Przedsiębiorca, który ma kilka rodzajów działalności gospodarczej, nie może twierdzić, że dodatkowy wynajem nieruchomości, przynoszący 17 proc. ogółu jego obrotów, to wyłącznie czynności pomocnicze, tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19 zostało już skierowane do publikacji. Ze względu na konieczność pilnego wejścia w życie jego projekt nie był konsultowany. 
 
Pilotaż ma przetestować nowy program rehabilitacji ukierunkowany na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. 
 
Rehabilitacja wprowadzana jest w ramach pilotażu, ponieważ – jak tłumaczą autorzy rozporządzenia – na razie nie ma żadnych wytycznych dotyczących terapii u chorych po zakażeniu wirusem SARS-COV-2, zakończeniu ostrej fazy choroby i wypisaniu ze szpitala. Jedyne rekomendacje dotyczą możliwości zastosowania pewnych procedur fizjoterapeutycznych u chorych leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem wydaje się, że u osób po przebytym zakażeniu natychmiastowa rehabilitacja jest konieczna ze względu na możliwe długotrwałe zaburzenia funkcji płuc i występującą wtórną niewydolność oddechową.
 
Pilotaż ma potrwać 24 miesiące, będzie realizowany przez Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Głuchołazach. Autorzy rozporządzenia wyjaśniają, że w ramach tej jednostki funkcjonują już oddziały specjalizujące się w rehabilitacji pulmonologicznej, realizuje ona umowy w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej i kardiologicznej, a także fizjoterapii ambulatoryjnej. Z tych powodów – a także z uwagi na to, że pilotaż należy rozpocząć jak najszybciej – uzasadnione jest odstąpienie od określania w rozporządzeniu trybu wyboru realizatora programu. 
 
Rozporządzenie krytycznie ocenia Krajowa Izba Fizjoterapeutów. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 lipca 2020 r.