.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Będzie rehabilitacja po przebyciu COVID-19

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-15), autor: Agata Szczepańska, oprac.: GR

Przedsiębiorca, który ma kilka rodzajów działalności gospodarczej, nie może twierdzić, że dodatkowy wynajem nieruchomości, przynoszący 17 proc. ogółu jego obrotów, to wyłącznie czynności pomocnicze, tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19 zostało już skierowane do publikacji. Ze względu na konieczność pilnego wejścia w życie jego projekt nie był konsultowany. 
 
Pilotaż ma przetestować nowy program rehabilitacji ukierunkowany na remisję choroby, poprawę wydolności wysiłkowej i krążeniowej, sprawności oddechowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcie zdrowia psychicznego. 
 
Rehabilitacja wprowadzana jest w ramach pilotażu, ponieważ – jak tłumaczą autorzy rozporządzenia – na razie nie ma żadnych wytycznych dotyczących terapii u chorych po zakażeniu wirusem SARS-COV-2, zakończeniu ostrej fazy choroby i wypisaniu ze szpitala. Jedyne rekomendacje dotyczą możliwości zastosowania pewnych procedur fizjoterapeutycznych u chorych leczonych na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem wydaje się, że u osób po przebytym zakażeniu natychmiastowa rehabilitacja jest konieczna ze względu na możliwe długotrwałe zaburzenia funkcji płuc i występującą wtórną niewydolność oddechową.
 
Pilotaż ma potrwać 24 miesiące, będzie realizowany przez Szpital Specjalistyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Głuchołazach. Autorzy rozporządzenia wyjaśniają, że w ramach tej jednostki funkcjonują już oddziały specjalizujące się w rehabilitacji pulmonologicznej, realizuje ona umowy w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej i kardiologicznej, a także fizjoterapii ambulatoryjnej. Z tych powodów – a także z uwagi na to, że pilotaż należy rozpocząć jak najszybciej – uzasadnione jest odstąpienie od określania w rozporządzeniu trybu wyboru realizatora programu. 
 
Rozporządzenie krytycznie ocenia Krajowa Izba Fizjoterapeutów. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 lipca 2020 r. 
dodano: 2020-07-15 11:16Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.