Dodatek solidarnościowy: podstawą wydruk z PUE ZUS

Dziennik Gazeta Prawna (2020-07-23), autor: Łukasz Prasołek , oprac.: GR

lip 24, 2020
Resort pracy potwierdza, że do wliczenia okresu pobierania tego świadczenia do stażu pracy będzie służył wydruk z profilu informacyjnego pracownika w systemie elektronicznym organu rentowego. Ponadto zdaniem UODO może on być przechowywany w części B akt osobowych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Okres pobierania dodatku, zgodnie z art. 3 ust. 10 ww. ustawy, wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych z dwoma wyjątkami dotyczącymi: 
 
– okresu, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego oraz 
 
– stażu pracy określonego w odrębnych przepisach, wymaganego do wykonywania niektórych zawodów. 
 
Zatem trzy miesiące pobierania dodatku solidarnościowego w przypadku kolejnych pracodawców takich osób powinno być uwzględniane przede wszystkim w stażu dla takich składników wynagrodzeń, jak dodatki stażowe czy nagrody jubileuszowe. 
 
Dodatek solidarnościowy nie jest przyznawany na mocy decyzji ZUS. W związku z tym dowodem potwierdzającym okres jego pobierania będzie tylko informacja wydrukowana z PUE ZUS ubezpieczonego. Powyższe potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w stanowisku z 14 lipca br. MRPiPS podpowiada przy tym jeszcze, że w okresie obowiązywania specustawy związanej z koronawirusem taki wydruk, potwierdzający dane zgromadzone w systemie teleinformatycznym ZUS, jest dokumentem zrównanym mocą z dokumentem wydanym przez ZUS. 
 
Ponadto wydruk może być przechowywany w aktach osobowych pracownika w części B, co potwierdził wprost Urząd Ochrony Danych Osobowych w swoim stanowisku z 10 lipca br. UODO stwierdza w nim, że należy uznać go za dokument potwierdzający staż pracownika wliczany do innych uprawnień wynikających ze stosunku pracy. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 lipca 2020 r.