.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Kolejne ułatwienia dla warsztatów na czas epidemii

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-04), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Ustalenie przez warsztat terapii zajęciowej krótszego niż 35 godzin tygodniowo czasu trwania zajęć nie będzie skutkować zmniejszeniem dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 25 marca 2004 r. w sprawie WTZ (Dz.U. poz. 587), w wersji po konsultacjach publicznych. Do uzgodnień został przesłany jeszcze w lutym. Wtedy zaproponowane w nim zmiany były związane z rozszerzeniem określonego w par. 19 rozporządzenia katalogu kosztów działalności warsztatu, które podlegają finansowaniu z pieniędzy PFRON, o składki od wynagrodzeń pracowników WTZ, które są odprowadzane na Fundusz Solidarnościowy, a także wpłat na pracownicze plany kapitałowe. Natomiast z uwagi na epidemię koronawirusa resort rodziny dodał do projektu kolejne przepisy, które mają ułatwić funkcjonowanie warsztatom w tym czasie. 
 
Pierwsze modyfikacje zostały wprowadzone już na mocy tzw. specustawy antycovidowej z 2 marca 2020 r. (Dz.U. poz. 374 ze zm.), która gwarantuje, że WTZ otrzyma dotację z PFRON w pełnej wysokości, nawet jeśli obniżeniu ulegnie liczba uczestników zajęć. Natomiast teraz w projekcie rozporządzenia znajdzie się przepis wskazujący, że wysokość wsparcia z funduszu nie będzie obniżana również w sytuacji, gdy nie będzie spełniony wymóg wynikający z par. 8 rozporządzenia, czyli minimalnego tygodniowego wymiaru zajęć, wynoszącego 35 godzin. Ponadto, gdy w okresie epidemii osoba niepełnosprawna przekroczy wyznaczony regulaminem placówki limit godzin nieobecności, nie będzie to powodować, że zostanie skreślona z listy uczestników warsztatu. Niektóre osoby z obawy przed wirusem nie wróciły bowiem na zajęcia lub uczestniczą w nich w ograniczonym zakresie, a po utracie miejsca w WTZ mogłyby mieć problem z późniejszym powrotem do placówki.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 4 sierpnia 2020 r. 
dodano: 2020-08-04 10:40Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.