.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fundusz rehabilitacji nie obejmuje klimatyzacji

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-06), autor: : Michalina Topolewska, oprac.: GR

Wydatek poniesiony na zakup klimatyzatorów, choć poprawia komfort pracy, to nie może być uznany za działanie związane z przystosowaniem stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Firma z pieniędzy zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych kupiła urządzenia do klimatyzacji. Następnie złożyła do urzędu skarbowego wniosek o wydanie zaświadczenia uznającego poniesione na ten cel koszty za pomoc de minimis (jego uzyskanie potwierdza zgodność danego wydatku z pieniędzy ZFRON z przepisami). W swoim piśmie zakwalifikowała zakup zgodnie z par. 2 ust. 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2007 r. w sprawie ZFRON (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1023) jako poniesiony na wyposażenie stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej, który znacznie poprawi warunki pracy. Pracodawca wskazywał też, że klimatyzacja została zainstalowana w pomieszczeniach, w których pracują wyłącznie osoby z dysfunkcjami zdrowotnymi. 
 
Fiskus odmówił jednak wydania zaświadczenia, powołując się na to, że zakup klimatyzacji nie może być potraktowany jako działanie służące wyposażeniu stanowiska pracy i przyczyniające się do zmniejszenia ograniczeń zawodowych wynikających ze stopnia oraz rodzaju niepełnosprawności pracowników. Firma złożyła odwołanie, ale dyrektor izby skarbowej podtrzymał rozstrzygnięcie organu niższej instancji. Kolejnym jej krokiem była więc skarga do WSA, w której jeszcze raz podkreśliła, że zakupione urządzenia poprawią komfort pracy osób niepełnosprawnych. Sąd nie podzielił zawartych w niej argumentów i oddalił skargę.
 
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z 4 marca 2020 r., sygn. akt I SA/Po 1003/19) wyjaśnił, że wydatki dokonywane z ZFRON muszą nie tylko mieścić się w katalogu zawartym w par. 2 rozporządzenia, lecz także spełniać wymogi określone w jego par. 4a. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 6 sierpnia 2020 r. 
dodano: 2020-08-06 10:52Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.