.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Zadośćuczynienie nie zawsze wlicza się do dochodu

Dziennik Gazeta Prawna (2020-08-24), autor: Dorota Beker, oprac.: GR

Przy ustalaniu kryterium dochodowego ma znaczenie, czy zadośćuczynienie wynikające ze sprawy karnej zostało orzeczone na rzecz matki czy dziecka. Tak wynika z orzeczenia WSA w Krakowie – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Sprawa dotyczyła matki prowadzącej wraz z niepełnoletnim synem gospodarstwo domowe, która złożyła wniosek o przyznanie zasiłków okresowego oraz celowego. Wskazała, że w poprzednim miesiącu utrzymywała się z zasiłku rodzinnego na syna oraz alimentów. Kwoty te po zsumowaniu nie przekraczały kryterium dochodowego, od którego ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1507 ze zm.) uzależnia otrzymanie świadczeń.
 
Prezydent miasta odmówił wypłaty. Wskazał, że syn kobiety uzyskał zadośćuczynienie wynikające ze sprawy karnej przeciwko byłemu mężowi matki. Po dodaniu tej kwoty kryterium dochodowe zostało przekroczone. Podkreślił, że wnioskodawczyni jest w wieku produkcyjnym, a nie jest nawet zarejestrowana w urzędzie pracy. Dodał, że kobieta powołuje się na niezdolność do pracy z tytułu choroby, jednocześnie odmawiając poprzednio zawieszonego na jej wniosek postępowania w sprawie ustalenia stopnia niepełnosprawności.
 
Samorządowe kolegium odwoławcze utrzymało decyzję prezydenta miasta w mocy. Również WSA uznał, że odmowa wypłaty świadczenia była prawidłowa. Argumentował, że ustawa o pomocy społecznej wskazuje zamknięty katalog świadczeń, które nie są zaliczane do dochodu. Skoro zadośćuczynienie, odszkodowanie i nawiązka orzeczone w sprawie karnej nie są tam wymienione, musi być wzięte pod uwagę.
 
Kobieta złożyła skargę kasacyjną, a NSA uchylił wcześniejsze decyzje i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 24 sierpnia 2020 r.
 
dodano: 2020-08-24 10:28Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.