.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jeden przychód to jedna składka zdrowotna

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-09), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Uzyskanie przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą przychodu z umowy zawartej z jednym kontrahentem nie powoduje obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne z obydwu tytułów, czyli i umowy, i działalności – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Osoba prowadzi działalność gospodarczą. W jej ramach świadczone są usługi na podstawie umowy z jednym podmiotem. Osoba ta nie uzyskuje innych przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności. Przedsiębiorca wystąpił do NFZ z wnioskiem o interpretację, bowiem miał wątpliwości, czy w takim przypadku należy opłacić składkę zdrowotną z jednego i drugiego tytułu (działalności i umowy o świadczenie usług). 
 
Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (decyzja interpretacyjna nr 01/01/I/2020), do którego trafił wniosek, wskazał, że ustawodawca jednoznacznie rozgraniczył osiąganie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i działalności wykonywanej osobiście. W zakres tej drugiej grupy wchodzą m.in. przychody osiągnięte z tytułu umów o zarządzanie czy kontraktów menedżerskich. Jednocześnie przypomniał, że zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1398) w przypadku, gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu, składka opłacana jest z każdego z nich odrębnie. Z uwagi na to, że przedsiębiorca osiąga tylko jeden przychód właśnie z kontraktu, nie zachodzi sytuacja, o której mowa w art. 82 ust. 1. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 9 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-09 10:33Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.