.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Od zaległego wynagrodzenia należy zapłacić składki

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-10), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Uzyskane po latach należne pieniądze za godziny nadliczbowe od byłego pracodawcy trzeba oskładkować – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Pracownicy sąd zasądził odszkodowanie za utracone korzyści ze stosunku pracy. W uzasadnieniu wskazał, że pracodawca uporczywie naruszał prawa podwładnej wynikające z umowy. Nie zapewniał odpowiedniego dobowego i tygodniowego odpoczynku, nie płacił też za nadgodziny i bezpodstawnie dokonywał potrąceń z jej pensji. 
 
Przedsiębiorstwo oskładkowało kwotę wskazaną w wyroku. Tłumaczyło, że wypłacona należność odpowiada tej, jaką uzyskałaby pracownica, gdyby pracodawca przestrzegał przepisów. Zasądzone środki mają swoje źródło w istniejącym w przeszłości stosunku pracy i są przychodem, jaki uzyskałaby za realizację powierzonych jej zadań, gdyby pracodawca wypłacił je w terminie. Firma dodała, że sąd wskazał konkretną datę, od której należało policzyć odsetki, a była nią data zakończenia pracy i w konsekwencji dzień, w którym wynagrodzenie było należne. To wszystko, zdaniem firmy, przesądza o tym, że powinna zapłacić składki od tej kwoty. Chcąc się jednak upewnić, czy dobrze robi, skierowała do ZUS wniosek o interpretację przepisów. 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddział w Lublinie uznał, że przedsiębiorca postąpił słusznie (decyzja z 28 sierpnia 2020 r., nr WPI/200000/43/656/2020)

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 10 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-11 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.