.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sprzedaż sześciu mieszkań w krótkim czasie to działalność gospodarcza

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-15), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Podatnik, który kupił po okazyjnej cenie kilka nowo wybudowanych lokali, aby sprzedać je w ciągu roku po atrakcyjnej cenie, powinien rozliczyć się z uzyskanego dochodu jak inni przedsiębiorcy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatnik w marcu 2012 r. otrzymał w darowiźnie od matki niezabudowaną nieruchomość. Szybko podzielił ją na dwie części, sprzedał jedną z nich, a na pozostałej części gruntu rozpoczął budowę domu. Problemem okazało się jednak fatalne sąsiedztwo, które zniechęciło go do realizowanej inwestycji. W 2014 r. mężczyzna sprzedał więc drugą część działki wraz z posadowionym na niej budynkiem. Rok później dowiedział się o gotowych do kupna atrakcyjnych, nowo wybudowanych mieszkaniach i nabył je z zamiarem szybkiej odsprzedaży, co też nastąpiło w ciągu roku od zakupu. 
 
We wniosku o interpretację podkreślał, że uzyskał w ten sposób dochód ze sprzedaży nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, a nie z prowadzonej działalności gospodarczej. Jak zauważył nie ma bowiem zarejestrowanej firmy, a wszystkie transakcje realizował jako osoba prywatna z własnego majątku. Żadna z nieruchomości nie była ewidencjonowana jako środek trwały, a on sam nie ma żadnego szyldu, biura i działał w sposób nieprofesjonalny, wykorzystując tzw. pocztę pantoflową. Nie korzystał też z pomocy wyspecjalizowanych biur pośrednictwa nieruchomości. Nie spełniał więc definicji działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Nie działał bowiem w sposób ciągły i zorganizowany, a raczej dokonywał incydentalnych i przypadkowych transakcji, które zależały od zwykłych zbiegów okoliczności – podsumował swoją argumentację.
 
Nie zgodził się z tym dyrektor izby skarbowej (obecnie interpretacje wydaje dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej). Jego zdaniem całokształt działań i czynności wykonanych przez podatnika (przede wszystkim zakup mieszkań w celu ich szybkiej odsprzedaży) potwierdza, że działał on jako przedsiębiorca. 
 
– Nie ulega wątpliwości, że nabycie lokali mieszkalnych w celu dalszej ich odsprzedaży, a następnie ich sprzedaż wymaga znacznego stopnia zorganizowania oraz zaangażowania znacznych środków – podkreślił fiskus. Wykluczył też incydentalny charakter działań podatnika. Podsumował, że mężczyzna powinien więc rozliczyć się z uzyskanego dochodu jak inni przedsiębiorcy.
 
Takie stanowisko potwierdziły sądy obu instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zauważył, że to podatnik sam we wniosku o interpretację akcentował zarobkowy charakter przeprowadzonych transakcji i chęć szybkiej odsprzedaży kupionych mieszkań. Nie może więc twierdzić, że nie działał w sposób zorganizowany, ciągły i że nie była to działalność gospodarcza.
 
Na ten sam aspekt sprawy zwróciła uwagę sędzia Małgorzata Wolf Kalamala, gdy sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego (wyrok z 8 września 2020 r., sygn. akt II FSK 1106/18). Podkreśliła, że skoro podatnik sam argumentował, że działał w charakterze zarobkowym, a jednocześnie w sposób zorganizowany i ciągły, to powinien rozliczyć się jak przedsiębiorca. Nie ma znaczenia, że funkcjonował samodzielnie i nie korzystał w tym zakresie z pomocy wyspecjalizowanych biur pośrednictwa nieruchomości. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-15 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.