.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Podatek od nieruchomości wpływa na VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-15), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

VAT jest należny nie tylko od symbolicznego czynszu dzierżawy, obniżonego do 1 zł z powodu koronawirusa, ale również od kwoty podatku od nieruchomości, gdy ten nie został objęty umorzeniem – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Gmina na prośbę dzierżawcy jednego z gminnych lokali zgodziła się na obniżkę czynszu za marzec i kwiecień br. do 1 zł. Powodem były kłopoty finansowe dzierżawcy spowodowane epidemią koronawirusa. Gmina wystawiła więc faktury za oba miesiące na 1 zł netto. 
 
Przedsiębiorca nie wnioskował natomiast o umorzenie ani o rozłożenie na raty podatku od nieruchomości, więc gmina pobrała tę daninę w normalnej wysokości.
 
Uważała, że symboliczny czynsz dzierżawy można potraktować jako opust lub obniżkę ceny udzielone w momencie sprzedaży, które nie wejdą do podstawy opodatkowania VAT, zgodnie z art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o tym podatku. W świetle bowiem innego przepisu (art. 29a ust. 10 pkt 1) podstawę opodatkowania obniża się o kwoty opustów i obniżek cen udzielonych po dokonaniu sprzedaży. 
 
Gmina podkreśliła, że w tym przypadku opust zostanie udzielony przed zakończeniem świadczenia usługi, a więc powinien być uwzględniony na fakturze VAT. Odwołała się też do korzystnych dla siebie dotychczasowych interpretacji fiskusa. 
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 2 września 2020 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.366.2020.2.WB) nie zgodził się jednak z jej stanowiskiem z innego powodu. Zwrócił uwagę na to, że gmina pobierze od dzierżawcy podatek od nieruchomości w zwykłej kwocie. Jest on należnością wynikającą ze świadczenia usługi dzierżawy i podlega opodatkowaniu VAT na takich zasadach jak czynsz – wyjaśnił. To oznacza, że gmina powinna rozliczyć VAT od kwoty wyższej niż 1 zł, ponieważ powinna uwzględnić również pobraną daninę od nieruchomości. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b ustawy. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 15 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-15 10:30Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.