Środków z ZFŚS nie można wydać na walkę z wirusem

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-17), autor: Maciej Ambroziewicz , oprac.: GR

wrz 17, 2020
W związku z COVID-19 przechodzimy przez okres przejściowych problemów finansowych. Czy w tej sytuacji możemy finansować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wydatki związane z bhp, takie jak płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni czy maseczki ochronne? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych definiuje pojęcie działalności socjalnej jako usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową. Zasady przeznaczania środków tego funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej określa natomiast pracodawca w regulaminie ZFŚS, skonsultowanym z zakładową organizacją związkową. Pracodawca, u którego nie działa taka organizacja, uzgadnia go z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
 
Ponadto warto zaznaczyć, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z ZFŚS powinno być uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Pracodawca powinien więc każdorazowo brać to pod uwagę przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS. 
 
Z powyższego wynika zatem, że finansowanie środków ochrony osobistej nie jest działalnością socjalną w rozumieniu ustawy. Ponadto obowiązek ich zapewnienia pracownikom wynika z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zawartych w kodeksie pracy, i spoczywa na pracodawcy. Tak więc pracodawca nie może finansować zakupów związanych z bhp ze środków ZFŚS, bez względu na swoją sytuację finansową. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 września 2020 r.