.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Dopłaty do prądu są jednak opodatkowane

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-17), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Odbiorca końcowy musi zapłacić podatek od dofinansowania z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Dofinansowanie stanowiące pomoc de minimis, którego podstawę stanowi nowelizacja z 28 grudnia 2018 r. ustawy o podatku akcyzowym i niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2538 ze zm.). Pozwala przedsiębiorcy, będącemu odbiorcą końcowym, zwrócić się do zarządcy rozliczeń cen z wnioskiem o wypłatę dofinansowania z tytułu wzrostu cen energii elektrycznej, za okres od dnia 1 lipca 2019 r. Środki na wypłatę dofinansowania pochodzą z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.
 
Wątpliwości dotyczą tego, czy otrzymana w ten sposób pomoc de minimis jest przychodem dla celów podatkowych. Jako argument przeciwko opodatkowaniu wysuwany jest tu art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o CIT. Mówi on, że do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa. 
 
Jednak w najnowszej interpretacji dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 1 września 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.261.2020.1.BS) stwierdził raz jeszcze, że przepis ten nie ma zastosowania do dofinansowania z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Otrzymane pieniądze nie są bowiem nieodpłatnym świadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 14 – stwierdził organ.
 
Problemy z opodatkowaniem wsparcia mają też firmy energetyczne, które w ramach pomocy odzyskały różnicę ceny (za pierwsze półrocze 2019 r.) i rekompensaty (za drugie półrocze 2019 r.). 
 
One również muszą zapłacić z tego tytułu podatek dochodowy, zgodnie z wykładnią zaprezentowaną w interpretacji z 21 lipca br. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.221.2020.1.NL). 
 
W sumie chodzi o podatek od 4 mld 435 mln zł przyznanych tytułem dopłat i rekompensat. Większość tej kwoty dostały firmy energetyczne, do których poszło 3 mld 284 mln zł tytułem zwrotu różnicy ceny za prąd plus ponad 1 mld 76 mln zł rekompensat. Reszta pieniędzy – niecałe 80 mln zł – trafiła do firm (średnich i dużych), które musiały płacić wyższą cenę za energię w drugiej połowie 2019 r.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 17 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-17 10:13Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.