.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Ostatni dzwonek na dotację na centrum opiekuńcze

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-21), autor: Michalina Topolewska, oprac.: GR

Do końca września samorządy mogą wnioskować o pieniądze z realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programu służącego tworzeniu centrów opiekuńczo-mieszkalnych. Nie oznacza to jednak jego końca, bo ma on ruszyć ponownie, ale w zmienionej formule – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Program dotyczący centrów jest jednym z czterech, które są finansowane z pieniędzy Funduszu Solidarnościowego (pozostałe to: „Opieka wytchnieniowa”, „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” i „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”). W jego ramach gminy i powiaty mogą ubiegać się o dotację na uruchomienie placówki, która będzie oferować dzienne lub całodobowe usługi dla dorosłych osób z orzeczeniem o umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności. Centra mają też im zapewniać możliwość samodzielnego funkcjonowania. Zasady programu przewidują, że samorząd może otrzymać pieniądze na budowę, zakup lub remont lokalu na potrzeby utworzenia centrum oraz na jego wyposażenie, m.in. w sprzęt rehabilitacyjny. Drugim jego elementem jest dotacja na pokrycie bieżących kosztów utrzymania uruchomionej już placówki, w tym na wynagrodzenia dla kadry, koszty transportu osób niepełnosprawnych.
 
Program ruszył pod koniec maja 2019 r., a samorządy mogą składać wnioski do wojewodów w trybie ciągłym. Do tej pory MRPiPS pozytywnie oceniło i przyznało pieniądze dla 14 gmin oraz powiatów, a pierwsze centrum opiekuńczo-mieszkalne zaczęło działalność w sierpniu br. Teraz resort zdecydował się na zakończenie naboru wniosków, a ostatnim dniem na jego złożenie będzie 30 września. Przy czym, jak zapewnia ministerstwo, nie będzie to koniec programu, bo kolejna jego edycja ma być ogłoszona jeszcze w tym roku. Co istotne, mają nastąpić zmiany w zasadach jego realizacji. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 21 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-21 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.