.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Przymusowa kwatera to nie korzyść

Dziennik Gazeta Prawna (2020-09-30), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Koszty zakwaterowania w hotelach pracowniczych lub kwaterach prywatnych wynajmowanych za granicą nie są przychodem pracowników – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Agencja pracy tymczasowej oddelegowuje pracowników do Francji. Pokrywa im koszty zakwaterowania na czas wykonywania kontraktów. Agencja wyjaśniła, że nie zawsze jest w stanie określić, jakie koszty ponosi w związku z zatrudnieniem danej osoby, bo rotacja pracowników jest duża. Zwykle miejscem noclegu jest hotel pracowniczy lub kwatery prywatne wynajmowane na cele zbiorowego zakwaterowania. 
 
Z reguły spółka zawiera w tym celu umowy z kilkoma podmiotami (na czas trwania projektu).
 
Agencja uważała, że nie musi pobierać zaliczek na PIT od zapewnianego bezpłatnych noclegów pracownikom. Uważała, że nie jest to ich przychodem, bo – jak tłumaczyła ‒ świadczenie to nie jest realizowane w interesie pracownika, tylko pracodawcy. 
 
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w 2015 r. zgodził się ze spółką, ale szef Krajowej Administracji Skarbowej zmienił w 2019 r. interpretację (sygn. DPP7.8222.44.2019.WAZ). Stwierdził, że gdyby pracodawca nie pokrył pracownikowi kosztów zakwaterowania za granicą, to pracownik musiałby sam ponieść taki wydatek. Opłacenie noclegu pozwala mu więc uniknąć wydatku.
 
Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z 29 września 2020 r., sygn. akt III SA/Wa 2843/19). 
 
Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 września 2020 r. 
dodano: 2020-09-30 10:32Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.