.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Niższa danina nie tylko od budynków mieszkalnych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-10-20), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Place zabaw i chodniki służące zaspokajaniu potrzeb mieszkańców nie są objęte stawką podatku przewidzianą dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółdzielnia spytała prezydenta Olsztyna o stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla gruntów, które służą mieszkańcom jako drogi dojazdowe, chodniki, parkingi, place zabaw i tereny rekreacji. 
 
Uważała, że są to grunty związane z budynkami mieszkalnymi, o których mowa w art. 1 ust. 2a pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Ma więc do nich zastosowanie stawka przewidziana dla „pozostałych gruntów”, a nie dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
 
Prezydent Olsztyna stwierdził jednak, że potrzebne byłoby wyodrębnienie geodezyjne, aby można było mówić o działkach związanych z budynkami mieszkalnymi w rozumieniu art. 1 ust. 2a pkt 1 ustawy. Gruntami takimi nie są natomiast powierzchnie innych działek wyodrębnionych geodezyjnie, które stanowią własność przedsiębiorcy (w tym wypadku spółdzielni) – stwierdził organ.
 
Rację przyznał spółdzielni WSA w Olsztynie, a następnie Naczelny Sąd Administracyjny. Uzasadniając wyrok NSA z 14 października 2020 r. (sygn. akt II FSK 1675/18), sędzia Sylwester Golec przypomniał, że do gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej nie zalicza się budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 20 października 2020 r. 
dodano: 2020-10-20 10:26Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.