Czy niezdolność do pracy w trakcie urlopu bezpłatnego uprawnia do świadczeń chorobowych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-10-22), autor: Anna Kwiatkowska , oprac.: GR

paź 23, 2020
Pracuję na etacie, ale od października korzystam z urlopu bezpłatnego. Złamałem rękę i wystawiono mi zwolnienie lekarskie do 15 listopada. Czy to oznacza, że mój urlop się przesunie, a ja otrzymam zasiłek? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – Zgodnie z art. 12 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy, w których ubezpieczony na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia. Okresy te wlicza się jednak do okresu zasiłkowego.
 
Zasiłek chorobowy nie przysługuje również za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie:
 
• urlopu bezpłatnego,
 
• urlopu wychowawczego,
 
• tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności, z wyjątkiem przypadków, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
 
• usprawiedliwionej nieobecności w pracy, o której mowa w art. 632 par. 8 kodeksu pracy.
 
Jak widać, z przepisów wprost wynika, że prawo do zasiłku nie będzie przysługiwało podczas urlopu bezpłatnego. Trzeba też podkreślić, że niezdolność do pracy nie będzie miała wpływu na przesunięcie terminu urlopu bezpłatnego. Nie ulega on ani przerwaniu, ani wydłużeniu. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 października 2020 r.