.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

KAS dostanie więcej danych od instytucji finansowych

Dziennik Gazeta Prawna (2020-10-22), autor: Agnieszka Pokojska, Mariusz Szulc, oprac.: GR

Banki przekażą skarbówce informacje o obrocie kryptowalutami, okresie, na jaki ich klienci zawarli umowy kredytu lub pożyczki oraz o zdarzeniach będących podstawą do wykazania ulgi podatkowej – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Informacje będą obowiązkowo przekazane w edytowalnej formie elektronicznej. Obecnie jest to tylko opcja, z której bank może skorzystać, lecz nie musi.
 
Nowości te zapisano w projekcie nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej i innych ustaw.
 
Już obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnicy urzędów celno-skarbowych prowadzący postępowanie przygotowawcze lub czynności sprawdzające w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia (zwykłe bądź skarbowe) mogą żądać od banków wielu danych, m.in. o posiadanych lub współposiadanych rachunkach bankowych, o pełnomocnictwach do dysponowania rachunkami, o udzielonych kredytach lub pożyczkach. Wynika to z art. 48 ustawy o KAS (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 505 ze zm.).
 
Projekt przewiduje zmiany dla notariuszy i profesjonalnych pełnomocników. Notariusze nie będą już musieli przekazywać do urzędów skarbowych papierowych wypisów aktów notarialnych. Wszystkie dane dotyczące „zdarzeń prawnych powodujących lub mogących spowodować powstanie zobowiązania podatkowego” trafią do jednego, scentralizowanego systemu informatycznego.
 
Z kolei pełnomocnicy, którzy nie mają konta na platformie ePUAP lub adresu elektronicznej skrzynki podawczej (nie mają takiego obowiązku), muszą się liczyć z tym, że korespondencja będzie mogła być im doręczana w miejscu prowadzenia kontroli. Resort finansów uzasadnia to tym, że pełnomocnicy w wielu sytuacjach uchylają się od stawiennictwa w siedzibie organu, a zgodnie z obecnym brzmieniem art. 144 par. 5 ordynacji podatkowej tylko w ten sposób bądź za pomocą środków komunikacji elektronicznej mogą być im doręczane pisma. 
 
Doprecyzowane zostanie, jak ma wyglądać wsparcie i obsługa podatnika w urzędzie skarbowym. Z nowego przepisu ma wynikać, że urzędnicy mają informować o stosowaniu przepisów, które są jasne i nie wymagają interpretacji. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 października 2020 r. 
dodano: 2020-10-23 10:10Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.