Na następne dziecko zasiłek będzie dużo niższy

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-12), autor: Michał Culepa , oprac.: GR

lis 13, 2020
Zasiłek macierzyński przerywa ubezpieczenie chorobowe. Kolejne świadczenia przyznawane kobiecie prowadzącej działalność gospodarczą w związku z ciążą i urodzeniem następnego dziecka powinny więc być już naliczane od najniższej podstawy, a nie od pierwotnie deklarowanej – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Sprawa dotyczyła ubezpieczonej prowadzącej formalnie działalność gospodarczą, która w marcu 2014 r. zgłosiła się do ubezpieczeń społecznych (w tym do ubezpieczenia chorobowego), podając bardzo wysoką podstawę wymiaru składek (9300 zł). Niedługo po zgłoszeniu i opłaceniu pierwszej składki z tytułu działalności gospodarczej kobieta poszła na zwolnienie lekarskie w związku z ciążą. ZUS, zgodnie z ówcześnie obowiązującymi przepisami, naliczył jej zasiłek od najwyższej możliwej podstawy wynoszącej wtedy ponad 8500 zł. Po urodzeniu dziecka ubezpieczona nadal pobierała zasiłek macierzyński w wysokiej kwocie. Po zakończeniu okresu urlopu macierzyńskiego w lipcu 2015 r. nie zgłosiła się od razu ponownie do ubezpieczenia chorobowego i zrobiła to miesiąc później. Wkrótce ponownie zaszła w ciążę i urodziła dziecko, korzystając przez cały ten czas z zasiłków. 
 
Tym razem jednak ZUS naliczył ich kwotę od najniższej podstawy wymiaru dla osób prowadzących działalność gospodarczą, czyli 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Ubezpieczona nie zgodziła się z tą decyzją i zażądała przeliczenia zasiłku według wysokiej podstawy ustalonej pierwotnie w 2014 r., argumentując, że do przerwy w ubezpieczeniach w istocie nie doszło – cały czas była bowiem zarejestrowana jako prowadząca działalność gospodarczą.
 
Sądy obu instancji przyznały jej rację i zmieniły decyzję ZUS, podwyższając zasiłki do kwoty pierwotnie ustalonej w 2014 r. Skarga kasacyjna ZUS odniosła jednak skutek i Sąd Najwyższy (wyrok z 21 października 2020 r., sygn. akt I UK 95/19) uchylił wyrok apelacyjny, nakazując ponowne rozpatrzenie sprawy.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 12 listopada 2020 r.