Czy skutkiem otwarcia postępowania układowego jest zakończenie roku podatkowego

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-16), autor: Tomasz Krywan , oprac.: GR

lis 16, 2020
W czerwcu br. w spółce z o.o. (stosującej jako rok podatkowy rok kalendarzowy) nastąpiło otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Zostało ono prawomocnie zatwierdzone w październiku br. Czy w związku z tym zakończył się wcześniej rok podatkowy w spółce i trzeba złożyć dodatkowe zeznanie lub zeznanie CIT-8? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP – art. 8 ust. 6 ustawy o CIT stanowi, że jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W takim przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
 
Mając to na uwadze, należy wskazać, że przypadki, w których zamyka się księgi rachunkowe, określa art. 12 ustawy o rachunkowości. Z przepisu tego nie wynika, aby w związku z otwarciem postępowania układowego (w tym przyspieszonego postępowania układowego) czy zatwierdzeniem układu konieczne było zamknięcie ksiąg rachunkowych. Powoduje to, że we wskazanej sytuacji nie nastąpiło skrócenie roku podatkowego, a tym samym nie wystąpiła konieczność złożenia zeznania CIT-8 za wskazane okresy. Zeznanie CIT-8 należy w przedstawionej sytuacji złożyć za cały rok 2020.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 16 listopada 2020 r.