Użyczony samochód i paliwo są z PIT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-18), autor: Agnieszka Pokojska , oprac.: GR

lis 19, 2020
Przychodem prezesa jest zarówno wartość świadczenia polegającego na możliwości korzystania do celów prywatnych z samochodu służbowego, jak i wartość zużytego paliwa – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka podpisała z prezesem zarządu (wykonującym obowiązki na podstawie umowy o świadczenie usług zarządzania) umowę powierzenia i użytkowania samochodu służbowego. Auto wykorzystywane jest również do celów prywatnych, więc ustalono w umowie miesięczną, zryczałtowaną kwotę za korzystanie z niego. Przyjęto, że prezes co miesiąc składa oświadczenie o liczbie dni, w których wykorzystywał auto po godzinach pracy, a wartość nieodpłatnego świadczenia za każdy taki dzień ustala się w wysokości 1/30. 
 
Spółka uważała, że kwota ryczałtu obejmuje również wartość paliwa oraz wszystkie ponoszone przez nią niezbędne wydatki na utrzymanie i eksploatację auta (ubezpieczenie, bieżące naprawy, materiały eksploatacyjne, badania techniczne, przeglądy okresowe, wymiana opon, oleju, innych płynów oraz części).
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 2 października 2020 r., sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.724.2020.1.GG) uznał jednak taki sposób ustalania przychodu prezesa za nieprawidłowy. Wyjaśnił, że spółka jako płatnik powinna określić wartość dwóch odrębnych świadczeń: z tytułu wykorzystywania do celów prywatnych samochodu służbowego oraz z tytułu zużycia opłaconego przez firmę paliwa. 
 
Wskazał, że wartość pierwszego z nich trzeba ustalić zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 4 ustawy o PIT, czyli „na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia”.
 
Natomiast wartość zużytego paliwa jest określana w wysokości ustalonej zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy o PIT – wskazał dyrektor KIS. De facto oznacza to ustalenie przychodu również na podstawie cen rynkowych (faktury za zakup paliwa). 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 listopada 2020 r.