Dlaczego praca zdalna podczas opieki nad dzieckiem może pozbawić zasiłku opiekuńczego

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-19), autor: Anna Kwiatkowska , oprac.: GR

lis 20, 2020
Moje dziecko ma siedem lat. Przebywam aktualnie na dodatkowym zasiłku opiekuńczym z tego tytułu. Jednak zdarza mi się wykonywać pracę zdalną, bo poprosił mnie o to szef. Pracodawca mi jednak za nią nie płaci. Czy mogę stracić zasiłek opiekuńczy? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP – z art. 4 specustawy o COVID-19 wynika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do których uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19, z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Z kolei praca zdalna została wprowadzona do polskiego systemu prawnego na mocy art. 3 specustawy o COVID-19. Zgodnie z jego ust. 1 w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie przez czas oznaczony obowiązków określonych w umowie o pracę poza miejscem ich stałego wykonywania. Jak widać, praca zdalna to forma wykonywania dotychczasowej pracy. Innymi słowy: biorąc pod uwagę prawo do zasiłku opiekuńczego, nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje pracę zdalną i jednocześnie opiekuje się dzieckiem, czy też zabrał dziecko do miejsca pracy i ono tam spędza kilka godzin.
 
Zgodnie zaś z art. 4 ust. 2 dodatkowy zasiłek opiekuńczy przyznawany jest w trybie i na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zgodnie zaś z art. 35 ust. 2 tego aktu do zasiłku opiekuńczego stosuje się odpowiednio m.in. art. 17. Ten z kolei przepis w ust. 1 stanowi, że ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia. Wykonywanie pracy zdalnej oznacza, że pobierający zasiłek opiekuńczy wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem zwolnienia i wykonuje pracę. A to oznacza, że gdyby ZUS dowiedział się o tej sytuacji, wydałby decyzję stwierdzającą, że świadczenie zostało nienależnie pobrane i nakazał jego zwrot.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 19 listopada 2020 r.