.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak w pliku JPK_V7 wykazywać rachunki imienne

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-23), autor: Tomasz Krywan, oprac.: GR

Podatnik prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych oraz firm. W przypadku sprzedaży dla osób fizycznych do paragonów na żądanie nabywców podatnik wystawia rachunki imienne. Czy rachunki takie trzeba wykazywać w nowym pliku JPK_VAT, np. z oznaczeniem „FP”? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - wymaganą treść faktur określa art. 106e ustawy o VAT. Z przepisów tych nie wynika, aby wymaganym elementem było słowo „faktura”. W konsekwencji fakturami są wszelkie dokumenty, które zawierają wymagane dla faktur dane, nawet jeżeli nie są tak zatytułowane.
 
W świetle powyższego odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy wystawiane przez podatnika dokumenty (nazywane przez podatnika rachunkiem imiennym) zawierają wszystkie wymagane dla faktury dane. Jeżeli nie, to nie stanowią one faktur, a w konsekwencji nie należy ich wykazywać w ewidencji VAT ani w nowym pliku JPK_VAT. 
 
Jeżeli jednak dokumenty te zawierają wszystkie wymagane dla faktur dane, są to w istocie faktury, a że są one wystawiane do sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej, należy je wykazać w ewidencji VAT oraz w nowym pliku JPK_VAT z oznaczeniem „FP” (par. 10 ust. 5 pkt 3 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług w zw. z art. 109 ust. 3d ustawy o VAT).

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 23 listopada 2020 r. 
dodano: 2020-11-23 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.