Likwidacja spółki bez ekstra dokumentacji

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-25), autor: Mariusz Szulc , oprac.: GR

lis 25, 2020
Wypłata zysku po rozwiązaniu spółki komandytowej nie jest transakcją kontrolowaną i nie wymaga sporządzenia dokumentacji cen transferowych – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Wątpliwości dotyczyły podziału środków z tytułu rozwiązania spółki osobowej (komandytowej). Z wnioskiem o interpretację wystąpił komandytariusz mający większość udziałów w zysku rozwiązywanej spółki. Przypadło mu ponad 2,8 mln zł. 
 
Uważał, że nie trzeba będzie uwzględniać takiego zdarzenia w lokalnej dokumentacji cen transferowych. Co prawda – stwierdził ‒ wypłata zysku wypełni definicję transakcji kontrolowanej, bo zarówno przekroczony zostanie limit z art. 11k ust. 2 ustawy o CIT, jak i sama wypłata będzie mieć charakter gospodarczy. Powołał się jednak na art. 11n pkt 3 ustawy o CIT, zgodnie z którym co do zasady nie trzeba dokumentować transakcji, których wartość nie stanowi przychodu albo kosztu uzyskania przychodu. Komandytariusz wskazał na art. 12 ust. 4 pkt 3a o CIT, zgodnie z którym nie traktuje się jako przychodu „środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki”. 
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 16 listopada 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-1.4010.358.2020.3.SG) potwierdził, że wypłata udziału w zysku nie podlega obowiązkowi dokumentacyjnemu w zakresie cen transferowych, ale – jak wyjaśnił ‒ z innego powodu. Zdaniem organu nie zostanie w tej sytuacji spełniona definicja transakcji kontrolowanej, bo wypłata pieniędzy z tytułu rozwiązania spółki osobowej nie ma charakteru gospodarczego. To czynność wynikająca z kodeksu spółek handlowych, który nakłada na spółkę komandytową określone obowiązki wobec jej wspólników w sytuacji likwidacji tej spółki – wyjaśnił. 
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 listopada 2020 r.