.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Gdzie nieruchomość, tam i VAT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-26), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Polski przedsiębiorca, który udostępnia mieszkania w Niemczech Polakom zatrudnianym przez krajowe firmy, powinien rozliczać się z podatku z niemieckim fiskusem, chyba że działa jak pośrednik – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Podatniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na podnajmie wynajmowanych nieruchomości. Planowała rozszerzyć ją również na terytorium Niemiec, z tym że na rzecz polskich firm budowlanych (mających siedzibę w Polsce). W tym celu zamierzała wynajmować mieszkania od ich niemieckich właścicieli i zarządców, a następnie podnajmować je pracownikom budowlanych delegowanym do pracy na niemieckich budowach. 
 
Planowała wystawiać faktury z doliczoną kwotą niemieckiego podatku od wartości dodanej. W tym celu zamierzała zarejestrować się jako podatnik w niemieckim urzędzie skarbowym.
 
Chciała się jednak upewnić, czy rzeczywiście świadczone przez nią usługi będą opodatkowane w Niemczech. Jej wątpliwości wynikały z tego, że płacić będą jej pracodawcy mający siedzibę w Polsce, którzy należność za podnajem będą potrącać z wynagrodzenia swoich pracowników.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 3 listopada 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.463.2020.2.KOM) potwierdził, że jeżeli usługi podnajmu są wykonywane we własnym imieniu i na własny koszt, to o miejscu ich opodatkowania decyduje położenie mieszkania, lokalu bądź innej nieruchomości (zgodnie z art. 28e ustawy o VAT). 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 listopada 2020 r. 
dodano: 2020-11-26 10:08Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.