.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Bonusy nie wpływają na prawo do stawki 9 proc. CIT

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-26), autor: Łukasz Zalewski, oprac.: GR

Premie pieniężne otrzymywane od producentów towarów nie są sprzedażą, a więc nie należy ich uwzględniać przy obliczaniu limitu małego podatnika – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka współpracującą z dostawcami i producentami materiałów budowlanych, ze względu na dużą skalę zamówień jej wspólnicy dostają od producentów i dostawców bonusy (premie pieniężne). 
 
W praktyce wygląda to tak, że na konto spółki wpływa kwota bonusu od każdego producenta lub sprzedawcy za cały obrót (zakupy) zrealizowany przez wszystkich wspólników. Spółka ujmuje premię pieniężną w księgach rachunkowych jako przychody operacyjne. 
 
Następnie, po ustaleniu procentowego udziału poszczególnych wspólników w zrealizowanym obrocie, dzieli na nich kwotę otrzymanego bonusu (na podstawie noty księgowej), wykazując to jako koszty operacyjne.
 
W efekcie spółka wykazuje w księgach wyższe przychody operacyjne (bo powiększone o premie) niż ze sprzedaży towarów i usług. 
 
Spółka uważała, że uzyskanych bonusów nie powinna wliczać do limitu decydującego o statusie małego podatnika CIT. To pozwoliłoby jej zmieścić się w tym limicie i płacić w 2019 r. podatek dochodowy według stawki 9 proc. zamiast 19 proc. Chciała utrzymać ten poziom opodatkowania również w 2020 r.
 
Zgodnie z art. 4a pkt 10 ustawy o CIT małym podatnikiem jest podmiot, u którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 2 mln euro. W ustawie o CIT nie ma definicji przychodu ze sprzedaży. Spółka uważała jednak, że nie wlicza się do niego bonusów (premii pieniężnych), bo nie są one świadczeniem usług przez spółkę na rzecz producentów czy sprzedawców materiałów budowlanych. 
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja indywidualna z 20 listopada 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.375.2020.2.IM) to potwierdził. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 26 listopada 2020 r. 
dodano: 2020-11-27 10:20Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.