.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Maseczki w pracy będą obowiązkowe

Dziennik Gazeta Prawna (2020-11-30), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Do 27 grudnia środki ochrony nosa i ust będą musieli stosować wszyscy pracownicy, którzy nie przebywają sami w pomieszczeniu. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 2091). Weszło ono w życie 28 listopada – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Nowe przepisy oznaczają, że zatrudniony może być w firmie bez maseczki (lub np. przyłbicy albo chusty na twarzy) jedynie w przypadku, gdy sam przebywa np. w oddzielnym pokoju. W pozostałych sytuacjach, w tym także np. w pomieszczeniach socjalnych (stołówkach, kuchniach) pracownicy powinni stosować środki do ochrony nosa i ust. Wcześniej z wymogu tego były zwolnione osoby, które w miejscach ogólnodostępnych (czyli np. w zakładzie pracy, urzędzie) wykonywały czynności zawodowe. Maseczki musieli stosować jedynie ci zatrudnieni, którzy zajmują się bezpośrednią obsługą interesantów lub klientów.
 
Obowiązek noszenia środków ochrony dotyczy nie tylko zakładów pracy, ale też budynków użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby m.in. administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej (oraz społecznej lub socjalnej), obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym pocztowych lub telekomunikacyjnych. Co istotne, za budynek użyteczności publicznej uznaje się także obiekt biurowy lub socjalny.
 
Nie zmieniły się za to obowiązki w zakresie zapewnienia środków i sposobów ochrony. Pracodawca jest zobowiązany dostarczyć podwładnym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk (bez względu na podstawę zatrudnienia). Musi też zapewnić odległość między stanowiskami pracy wynoszącą co najmniej 1,5 m (jeśli jest to niemożliwe ze względu na charakter działalności, to firma dostarcza środki ochrony osobistej związane ze zwalczaniem epidemii, czyli np. maseczki o standardzie co najmniej FP2). 
 
Nowe przepisy przewidują również zwolnienie z obowiązkowej kwarantanny w związku z przekraczaniem granicy osoby wykonujące zawód medyczny, które uzyskały kwalifikacje poza Polską, ale przyjeżdżają tu w celu udzielania świadczeń zdrowotnych. Przekraczając granicę, muszą jednak udokumentować ten fakt funkcjonariuszowi Straży Granicznej zaświadczeniem wystawionym przez placówkę leczniczą albo decyzją ministra zdrowia wyrażającą zgodę na wykonywanie zawodu medycznego na terytorium RP. Do pracy mogą zaś przystąpić po uzyskaniu negatywnego testu w kierunku koronawirusa. Zmiany te mogą być związane z uchwaloną przez Sejm ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, która dotyczy m.in. otwarcia rynku pracy na osoby wykonujące zawody medyczne spoza UE. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 30 listopada 2020 r. 
dodano: 2020-11-30 10:19Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.