Do 31 października br. pracowałem na etacie, a działalność gospodarczą rozpocząłem 15 listopada i od tej daty zgłosiłem się do ubezpieczenia chorobowego. 27 listopada stałem się niezdolny do pracy. Czy będzie mi przysługiwał zasiłek przy tak krótkim stażu ubezpieczenia chorobowego? – pyta czytelnik Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP –  przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że dla przedsiębiorców ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jak wynika z art. 4 ust. 1 o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:
 
• po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
 
• po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.
 
Ustawodawca przewidział jednak różne wyjątki od tej zasady. W ust. 3 postanowił, że już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego prawo do zasiłku chorobowego przysługuje m.in.
 
• absolwentom szkół lub uczelni lub osobom, które zakończyły kształcenie w szkole doktorskiej, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów, lub zakończenia kształcenia w szkole doktorskiej;
 
• jeżeli niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy;
 
• ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.
 
W opisywanej sytuacji kluczowy jest jednak ust. 2, z którego wynika, że do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
 
Mając więc na uwadze, że niezdolność do pracy z powodu choroby powstała 27 listopada br., a przerwa między obecnym ubezpieczeniem chorobowym (dobrowolnym) a poprzednim (obowiązkowym) nie przekroczyła 30 dni (15 dni), a łącznie ubezpieczenie osiągnęło próg 90 dni, to należy stwierdzić, że istnieje podstawa do przyznania zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia choroby.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 3 grudnia 2020 r.