.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Jak specustawa o COVID-19 wpłynęła na przyznawanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-07), autor: Anna Borysewicz, oprac.: GR

Złożyłam w listopadzie 2020 r. po raz pierwszy wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego na dziecko, którego orzeczenie o niepełnosprawności było ważne do końca kwietnia 2020 r. W związku z koronawirusem zasiłek pielęgnacyjny został przedłużony. Czy taka sama zasada dotyczy świadczenia pielęgnacyjnego? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspertka współpracująca z DGP - w świetle art. 15h ust. 1 specustawy o COVID-19 orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, którego ważność:
 
• upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy ‒ pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności;
 
• upływa w terminie od dnia wejścia w życie ustawy ‒ zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
 
Komentowany przepis stanowi podstawę do wydania decyzji ustalającej prawo do świadczeń, których prawo uzależnione jest od posiadania stopnia niepełnosprawności, w tym także decyzji przyznającej prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
 
Można stwierdzić, że strona ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do upływu 60. Dnia od daty odwołania stanu zagrożenia bądź epidemii. Nie trzeba przy tym podejmować działań zmierzających do uzyskania nowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności dziecka.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 7 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-08 10:14Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.