.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Sprzedaż konsumencka tylko na podstawie zbiorczego „RO”

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-11), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Transakcje z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej należy ujmować w JPK_V7 wyłącznie na podstawie zbiorczego raportu kasowego „RO” – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Spółka zasadniczo nie prowadzi sprzedaży detalicznej na rzecz konsumentów. Takie pojedyncze transakcje ewidencjonowała wcześniej w swoich systemach księgowych wyłącznie na podstawie faktur. Od października pojawił się jednak problem, bo jej system księgowy zaczął automatycznie przenosić takie faktury do ewidencji VAT będącej częścią JPK_V7.
 
Tymczasem sprzedaż na rzecz konsumentów należy wykazywać w JPK_V7 na podstawie dokumentu zbiorczego „RO”, tj. zbiorczego dokumentu wewnętrznego zawierającego sprzedaż z kas rejestrujących. Wynika to z par. 10 ust. 5 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. (Dz.U. poz. 1988).
 
Spółka argumentowała, że jej system księgowy nie pozwala na taki sposób rozliczeń, a ewentualne modyfikacje wiązałyby się z dużymi nakładami finansowymi. Sądziła więc, że może postępować tak jak dotychczas i że w ten sposób dostarczy fiskusowi bardziej szczegółowych informacji, niż przekazując mu raport zbiorczy „RO”.
 
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ((interpretacja indywidualna z 1 grudnia 2020 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.582.2020.1.EW) uznał jednak, że to niemożliwe. Ujmowanie raportu kasowego „RO” w JPK jest obligatoryjne bez względu na to, czy podatnik rejestruje sprzedaż w kasie fiskalnej w ramach obowiązku wynikającego z przepisów, czy wskutek własnej decyzji – stwierdził organ.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 11 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-11 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.