.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fiskus stawia na promocję zdrowia

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-13), autor: Patrycja Dudek, oprac.: GR

Masaże oferowane w SPA i porady żywieniowe udzielane przez prywatnych dietetyków są zwolnione z VAT – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Z pytaniem do KIS zwróciło się dwóch podatników: dietetyczka i fizjoterapeuta. Oboje chcieli się upewnić, że świadczone przez nich usługi są zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt 19 ustawy o VAT. Przepis ten mówi o usługach opieki medycznej służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.
 
Dietetyczka poinformowała, że prowadzi prywatny gabinet, do którego zgłaszają się zarówno osoby z chorobami będącymi wynikiem nieprawidłowego żywienia (cukrzyca, choroba wrzodowa itp.), jak i osoby zdrowe, które chcą poprawić sposób odżywiania w celu uniknięcia rozwoju chorób dietozależnych. Ona układa im plany dietetyczne. Przygotowuje je dla każdego pacjenta z osobna. Sama – jak poinformowała – ukończyła podyplomowe studium dietetyki uprawniające do prowadzenia własnej działalności w zakresie porad dietetycznych i promocji zdrowego stylu życia oraz posiada tytuł doktora nauk medycznych z zakresu dietetyki.
 
Zwróciła uwagę na to, że zawód dietetyka nie został uregulowany w ustawie, tak jak np. zawody: lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego czy farmaceuty. Powszechnie jednak przyjmuje się, że mianem zawodów medycznych określa się zarówno zawody regulowane ustawowo, jak i te, dla których przepisy nie precyzują zasad wykonywania – wyjaśniła.
 
Dyrektor KIS potwierdził, że pojęcie „osoba wykonująca zawód medyczny” obejmuje również osoby, które wykonują zawód dietetyka. Tym samym podatniczka spełnia warunki do zwolnienia z VAT, pod warunkiem że podejmowane przez nią czynności mają charakter diagnostyczny lub terapeutyczny (leczniczy) – wyjaśnił organ.
 
Podobnie dyrektor KIS odpowiedział na pytanie masażysty, który prowadzi własny zakład kosmetyczny i dodatkowo pracuje w SPA. Podatnik poinformował, że jest dyplomowanym fizjoterapeutą (licencjat) i wykonuje różne masaże: klasyczny, relaksacyjny i orientalny. Wyjaśnił, że mają one na celu pozbycie się przez pacjenta uporczywych bóli, zapobieganie kontuzjom i wspomaganie procesu rehabilitacji. Oprócz tego odprężają i relaksują ciało, usprawniają krążenie krwi, rozbijają tkankę tłuszczową i redukują stres.
 
Masażysta miał jednak wątpliwości, czy wolno mu korzystać ze zwolnienia, skoro nie jest podmiotem leczniczym, ani nie prowadzi indywidualnej praktyki medycznej.
 
Również w tym przypadku dyrektor KIS potwierdził, że podatnik ma prawo do zwolnienia.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 13 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-13 10:11Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.