.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Fiskus chce wiedzieć więcej o podmiotach powiązanych

Dziennik Gazeta Prawna (2021-01-14), autor: Mariusz Szulc, oprac.: GR

Trzeba będzie szczegółowo informować o czynnościach restrukturyzacyjnych. Wspólnicy spółek osobowych przekażą więcej informacji o wniesionych wkładach – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Tak wynika z nowelizacji dwóch rozporządzeń ministra finansów w sprawie informacji o cenach transferowych: w zakresie PIT (Dz.U. z 2020 r. poz. 2383) i w zakresie CIT (Dz.U. z 2020 r. poz. 2384).
 
Zakłada ona zmiany w formularzu TPR, który za 2020 r. trzeba będzie złożyć do końca września br.
 
Co do zasady, w informacji o cenach transferowych TPR-C (podatnicy CIT) i TPR-P (podatnicy PIT) trzeba podać nie tylko transakcje „kontrolowane” z innymi firmami powiązanymi, ale też wykorzystane metody badania cen transferowych i najważniejsze wskaźniki finansowe danego przedsiębiorstwa. Dzięki temu skarbówka może nie tylko analizować poszczególne transakcje, lecz także rentowność firmy składającej formularz TPR.
 
Początkowo wydawało się, że w zaktualizowanej wersji formularza, którą firmy złożą za 2020 r., znajdą się przede wszystkim ułatwienia opracowane w ramach prac Forum Cen Transferowych. Mowa była m.in. o możliwości dokładnego opisania przedmiotu transakcji kontrolowanej (a nie tylko jej kategorii), ujednoliceniu jednostek pieniężnych, uproszczeniu przy podawaniu kwoty zadłużenia w przypadku pożyczek.
 
Z nowelizacji rozporządzeń wynika jednak, że oprócz ułatwień będą też nowe wymogi. Przede wszystkim trzeba będzie podać więcej informacji o spółkach niebędących osobą prawną (np. komandytowych, jawnych), umowach wspólnego przedsięwzięcia i umowach o podobnym charakterze.
 
Trzeba też będzie szczegółowo poinformować o czynnościach restrukturyzacyjnych.
 
W zaktualizowanym TPR trzeba będzie poinformować zarówno o ubiegłorocznych, jak i tegorocznych reorganizacjach, jeżeli wiązałyby się one z istotną zmianą relacji handlowych lub finansowych, np. o zakończeniu obowiązujących umów lub zmianie ich istotnych warunków, o rozpoczęciu działalności gospodarczej związanej z jej zakończeniem przez inny podmiot powiązany.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 14 stycznia 2021 r. 
dodano: 2021-01-14 10:24Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.