.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

RPO upomina się o wspólników spółek

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-18), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Poszerzenie katalogu uprawnionych do świadczenia postojowego o wspólników jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek jawnych, spółek komandytowych oraz spółek partnerskich postuluje rzecznik praw obywatelskich – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Postojowe miało pomóc firmom w czasie epidemii. Nie każdy może jednak liczyć na to świadczenie. Do kręgu podmiotów wykluczonych zaliczają się m.in. wspólnicy spółek osobowych. Powód? Nie prowadzą oni pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 162) ani innych regulacji szczególnych. A tylko takie podmioty mogą się ubiegać o to świadczenie.
 
ZUS konsekwentnie stoi na stanowisku, że nie zaliczają się oni do żadnej z tych kategorii, a sądy przyznają mu rację. Nie przekonuje ich tłumaczenie, że zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.; dalej: ustawa systemowa) wspólnicy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność. W związku z tym spełniają przesłankę prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów szczególnych. Dlatego rzecznik zwrócił się do wicepremiera Jarosława Gowina z wnioskiem o rozważanie zmiany przepisów antycovidowych, tak aby wspólnicy mogli uzyskać wsparcie.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 18 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-19 10:15Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.