.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Budżet dopłaci do wypoczywającego samozatrudnionego

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-22), autor: Paulina Szewioła, oprac.: GR

Senatorowie proponują, aby przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, mógł liczyć na obniżkę składek na ubezpieczenia społeczne podczas korzystania z wolnego. Taką zmianę przewiduje senacki projekt nowelizacji ustawy – Prawo przedsiębiorców – donosi Dziennik Gazeta Prawna.
 
Zdaniem projektodawców prawo do wypoczynku powinno przysługiwać nie tylko pracownikom, ale także samozatrudnionym, bo ich faktyczny status jest bardzo zbliżony. W dotychczasowym stanie prawnym brakuje jednak regulacji, które by na to pozwalały. Urlop jest bowiem instytucją prawa pracy, a status samozatrudnionego nie jest regulowany tymi przepisami. W związku z tym w ocenie projektodawców jedynym racjonalnym rozwiązaniem jest stworzenie narzędzia, które redukowałoby koszty działalności w czasie, w którym osoby te nie prowadzą firmy, tylko odpoczywają.
 
Senatorowie chcą, aby prawo do ulgi w opłacaniu składek objęło przedsiębiorców niezatrudniających pracowników, którzy wykonują działalność gospodarczą w sposób ciągły przez okres przekraczający sześć miesięcy. Zaproponowano też kryterium przychodu. Beneficjentami ulgi na wypoczynek mogliby być wyłącznie ci przedsiębiorcy, których przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej z sześciu miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o ulgę nie przekraczałby 60 tys. zł. Takie osoby mogłyby w każdym roku kalendarzowym, w jednym wybranym przez siebie miesiącu, skorzystać z obniżenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne o 50 proc.
 
Wygląda jednak na to, że szanse na wprowadzenie zaproponowanych zmian są znikome. Krytycznie do propozycji odnosi się m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 22 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-22 10:39Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.