Zabytek w rękach firmy nie wyklucza zwolnienia

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-25), autor: Łukasz Zalewski , oprac.: GR

lut 25, 2021
O zajęciu zabytku na działalność gospodarczą można mówić, gdy spółka faktycznie zacznie wykorzystywać nieruchomość do biznesu lub zaadaptuje ją na cele firmowe – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.
 
Sprawa dotyczyła spółki deweloperskiej będącej właścicielem sąsiadujących ze sobą działek. Znajdował się na nich budynek wpisany do rejestru zabytków, a także inne budynki: mieszkalny i gospodarcze, które w 2019 r. spółka rozebrała. Planowała bowiem na tym terenie budowę kolejnych budynków mieszkalnych.
 
Spór z fiskusem dotyczył budynku wpisanego do rejestru zabytków. Spółka uważała, że budynek ten jest zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zgodnie z tym przepisem zwolnienie dotyczy gruntów i budynków wpisanych indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
 
Ze spółką nie zgodził się prezydent miasta, a później również samorządowe kolegium odwoławcze. Obie instancje były zdania, że zabytek jest opodatkowany według stawki właściwej dla działalności gospodarczej, skoro spółka rozpoczęła prace na działkach w celu wzniesienia budynków mieszkalnych. Zdaniem organów prace na nieruchomości, na której znajduje się budynek wpisany do rejestru zabytków, pozostawały w ścisłym związku z działalnością gospodarczą spółki. Zmierzały bowiem do realizacji jej celów względem całej nieruchomości (działek).
 
Nie zgodził się z tym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (wyrok z 3 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Po 635/20). Stwierdził, że czym innym jest związanie nieruchomości z prowadzeniem działalności gospodarczej, a czym innym zajęcie na tę działalność.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 lutego 2021 r.