.
W bazie wiedzy znajduje się  3967  pytań wraz z odpowiedziami.
   Aktualności Szkolenia Ważne informacje Cennik Kalkulator wynagrodzeń Kontakt #

Trudno o umorzenie długu po przyjęciu spadku

Dziennik Gazeta Prawna (2021-02-25), autor: Marcin Nagórek, oprac.: GR

ZUS doręczył mi decyzję o odpowiedzialności za długi mojego zmarłego małżonka. Przyjęłam spadek z dobrodziejstwem inwentarza, m.in. odziedziczyłam działkę. Czy wobec tego mogę się ubiegać o umorzenie składek? – pyta czytelniczka Dziennika Gazety Prawnej.
 
Jak odpowiada ekspert współpracujący z DGP - w opisywanej sytuacji zastosowanie będzie miała ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społecznych. Wynika z nich, że należności z tytułu składek ZUS mogą być umorzone w całości lub w części przez ZUS tylko w przypadku ich całkowitej nieściągalności. W uzasadnionych przypadkach możliwe jest jednak odstąpienie od tej zasady. Paragraf 3 rozporządzenia daje bowiem ZUS prawo do umorzenia należności, jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ pociągnęłoby to zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny, w szczególności w przypadku:
 
• gdy opłacenie należności z tytułu składek pozbawiłoby zobowiązanego i jego rodzinę możliwości zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych;
 
• poniesienia strat materialnych w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia powodujących, że opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności.
 
W ocenie możliwości umorzenia zadłużenia po zmarłym małżonku kluczowe będą okoliczności faktyczne. Z nich zaś wynika, że żona spadek przyjęła, a majątek obejmuje nie tylko długi, ale i składniki materialne, o czym wiedziała. Takie okoliczności nie będą sprzyjały wnioskodawczyni przy rozpatrywaniu jej wniosku o umorzenie należności. 

Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej z 25 lutego 2021 r. 
dodano: 2021-02-26 10:22Podaj e-mail, aby otrzymywać
najświeższe informacje:

dodatkowe informacje »

     REKLAMA

  » znajdź więcej artykułów w archiwum
Podaj e-mail i poleć tę stronę znajomemu:
Od:
Do:
REKOMENDOWANE SERWISY
baza wiedzy       expert       eulgi       zpchrpro       centrum szkolen     srodowisko     centrum
O nas | Prywatność | Regulamin | Kontakt | Polityka prywatności | Polityka cookies | Do góry G.R.


designed by Info Baza Solution sp. z o.o. Wszystkie prawa zastrzeżone, kopiowanie i rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie bez zgody właściciela serwisu zabronione.